Ekonomik durgunluğun baş gösterdiği bu günlerde, dövizdeki hızlı yükseliş ve buna bağlı olarak girdi maliyetliyetlerinin artması, elektrik ve doğalgaza gelen yüksek oranlı zamlar üretim maliyetleri hızla artış göstermekte. Özellikle döviz karşılığı mal yada hizmet alıp türk lirası ile satış yapan kuruluşlar son günlerde ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

Bunun yanında küresel rekabet içerisine girmiş bir çok firma fiyat ve kaliteleriyle dünya devleriye baş etmeye çalışırken döviz kurundaki değişiklikleri bahane göstererek sürekli fiyatlarında oynama yapamayarak bazen zararına satış yapmakta ve kullanılan malzemenin yerine yenisini koyamamaktadır. Zaten çok düşük olan kar marjları bu hareketli ve değişken piyasa içerisinde kaybolma noktasına gelmeye başlamıştır.

Burada yapılması gereken en öncelikli şey ürün maliyetleri reel bir şekilde hesaplamak ve piyasa risklerini içerisinde barındıran kar marjlarıyla rekabet etmeye çalışmaktır. Üretim maliyetlerini doğru olarak hesaplayabilmek için genellikle brüt giderleri hesaplayıp birim adet/saat e bölerek bir parça başına düşen maliyeti hesaplamaktır. Örnek verecek olursak toplam aylık işçilik gideri 20000 ytl ve aylık çalışma saati (200*30(işçi sayısı)=6000)saat dersek x parçası içinde 1 saatlik bir işçilik gerekiyorsa bu parça için işçilik maliyeti (20000/6000)=3,3 ytl olarak hesaplanır. Ancak burada dikkatten kaçan husus hangi işçinin o işi yaptığıdır. Nedeni ise işçilik ücretlerinin farklı olmasıdır. Yani belikde maliyetlerimiz bu daha fazla bazende daha az olacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanıan yöntem ise el terminalleri ile barkod sisteminin uygulanması ve hangi işcinin hangi işi ne kadar zamanda yaptığının düzgün olarak belirlenmesidir.

Üretim Maliyetlerini Düşürmek İçin

1) Girdi maliyetlerinin düşürülmesi

2) İsrafın ortadan kaldırılması-Yalın üretim sistemi

3) Setap sürelerinin düşürülmesi

4) Alternatif enerji kaynakları ile maliyetlerin düşürülmesi

5) İşçilik maliyetlerinin düşürülmesi

6) Doğru planlama ile atıl zamanların değerlendirilmesi

 
Benzer Yazılar:
Benzer yazı yok

One Response “Üretim Maliyetleri Nasıl Düşürülür”

  1. online 05 Nis 2010 23:34

    ilginc bilgiler icin tesekkurler

Yorum Yapın