İSO Başkanı Tanıl Küçük, 2008 in üçüncü çeyreği büyüme oranının 0,5 çıkması ile ilgili olarak, “2001 yılından bu yana en düşük büyüme oranı olan ve yüzde sıfır yakın bu mikro büyüme ile Türkiye ekonomisinin durgunluğa girdiğinin bir işaretidir” dedi.

Ayrıca imalat sanayi katma değerinde 2002 ilk çeyreğinden bu yana ilk defa azalma olduğunu belirtti. Küçük,  “26 çeyrektir büyümenin lokomotifliğini üstlenen sanayimiz ilk defa, bu çeyrekte, büyümeye katkı yapamamıştır. Sanayi katma değerindeki düşüş, ticaret sektörünü de olumsuz etkilemiştir. Özel sektör yatırım harcamalarında ve özel tüketim harcamalarında da 2001 sonrası dönemin en yüksek oranlı düşüşleri gerçekleşmiştir.”
Tanıl Küçük, açıklanan verilere göre işsizlikte de önemli artış olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Sanayi sektörü üretimi, dördüncü çeyrek için de olumlu sinyaller vermemektedir. Dolayısıyla dördüncü çeyrek büyümesi için de iyimser olmak oldukça zordur. Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde, ekonominin seyrindeki olumsuzluk net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Türkiye ekonomisinde, yedi yıl aradan sonra, göstergeler yeniden alarm konumuna geçmiştir. 2009, 2008′den çok daha zor bir yıl olma potansiyelini taşımaktadır. Bu zor yılı aşmak ve ekonomide yeni bir çıkış sürecini başlatabilmek için Türkiye, şimdiye kadarkilerden daha yaratıcı ve sağlam politikalar uygulamak zorundadır.”

 
Benzer Yazılar:
Benzer yazı yok

Yorum Yapın