Son günlerde sıkca duymakta olduğumuz resesyon kelimesi ekonomik durguluğu ifade eder. Ülkenin milli gelirinin en az iki çeyrek dönem boyunca yani 6 aylık bir süre de yıllık bazda gerilemesi ekonomi diliyle negatif büyüme göstermesi durumudur. Bu korkutan ifadenin sık kullanılmasının nedeni ise yine ABD. ABD den gelen veriler öylesine kötü ki piyasalar ister istemez küçülmeyi konuşmaya başladı.

İstihdamın 4 yıldan sonra ilk defa düşüş gösterdiği ABD de üretimin yavaşladığı ve yatırımların azalmaya başladığı görülekte. Yine diğer bir konu bu krizin başlangıcı olan mortgage sisteminin çökmesi iş kayıplarının gayri menkul sektöründe olacağı tahminleri doğurmuş, bununda çok fazla piyasaları etkilemeyeceği ön görülmüştü. Ancak son veriler gösterdi ki iş kayıpları daha çok imalat sektöründe yaşanıyor.
Önemli olan ve insanları korkutan konu ABD nin bu durgunlukla baş edip edemeyeceği. olası bir resesyonu önleyebilecek kurum olan FED faiz indirimleriyle piyasaları dengelemeye çalışıyor.
 Piyasalarda şimdi konuşulmaya başlanan konu bu yeni dengelerden kimlerin güçlenerek çıkacağı. Kartların yeniden dağıtılmaya başlandığı piyasalarda tüm yatırımcılar ellerini sağlam tutmaya çalışıyor.

 
Benzer Yazılar:
Otomotiv Sektöründeki Durgunluk
Verimlilik Nedir?, BMC ve Verimlilik
2500$ Lık Otomobil

Yorum Yapın