Kampanya yönetim sistemleri:

Tek dağıtım kanallı veya çoklu dağıtım kanallı kampanyaların oluşturulmasında ve, bu kampanyaların müşteriler üzerindeki etkilerini ölçmeye yarayan ve veri tabanları üzerinde çalışan bir araçtır.

Kampanya yönetim sistemlerinin (KYS) listeden müşterileri arama konusunda uygulayabildikleri değişik teknikler bulunmaktadır:

• Yarı otomatik arama (preview dialing): KYS, listeden aranma sırası gelen kimsenin bilgilerini ekrana çıkartır. Operatör fare ile tıklayarak vb. aramayı başlatır ve telefon ağının gönderdiği tonları (çalıyor, meşgul, telefon ağı meşgul, faks aygıtı, yanıtlama aygıtı vb) dinler. Yanıtlayanın bir insan olup olmadığına karar veren operatör olduğundan yarı otomatik arama için bir arama sistemine gerek yoktur, dolayısıyla ucuz bir çözümdür.

• Otomatik arama (power dialing): KYS, listeden aranma sırası gelen numarayı alıp aramayı başlatır. Arama sistemi insan sesi ile yanıtlandığını bildirince çağrıyı kampanya grubundaki boş bir operatöre aktartır, gerekli bilgileri de ekranına göndertir. Operatörlerin hepsi meşgul ise belki bir özür dileme mesajı dinlettikten sonra çağrıyı bitirtir. Hemen sonraki numarayı aramaya geçer. Bazı KYS ürünleri, kampanya grubundaki operatör sayısının 4-5 katı sayıda çağrı başlatarak ve bitenin yerine listeden yeni bir tane başlatarak aramaları sürdürmektedir. Otomatik arama, operatörleri meşgul etmediği için yarı otomatik aramaya göre üstündür. Ancak, operatöre bağlayamama nedeniyle bitirilen yanıtlanmış çağrı sayısı kabarık olabilmektedir.

• Tahmini süreli arama (predictive dialing): Otomatik aramaya çok benzer. Yine kampanya grubundaki operatör sayısının çok üstünde (2 3 katı) çağrı başlatır. Fakat, bir çağrı bitince hemen yenisini başlatmaz, istatistiksel yöntemlerle belirlenen bir süre kadar bekler. Bu süreyi belirlemekte birçok etmenden yararlanır. Başlıcaları:

• Operatörlerin ortalama konuşma süresi
• Operatörlerin ortalama arka büro (wrap up) işlem süresi
• İnsan yanıtlamasıyla sonuçlanan ve sonuçlanmayan aramaların yüzdeleri
• Kampanya grubunda o anda çalışmakta olan ve olmayan operatör sayıları
• Kampanya grubunda o anda bir çağrı ile meşgul olan ve olmayan operatör
sayıları
• Operatöre bağlayamama nedeniyle bitirilen yanıtlanmış çağrı yüzdesi
Tahmini süreli arama, karmaşık istatistik analizlere dayandığından çok pahalı bir çözümdür. Kullanılmadan önce konfigüre edilmesi gerekir.

Web ölçüm yazılımlar:

Web sayfasına gelen ziyaretçi sayısı, hangi bölümlerle ilgilenildiği, sitede ne kadar kaldığı, nereden bağlandığı gibi bilgilere ulaşılabilmesini sağlayan yazılımlardır.

İnteraktif pazarlama yazılımları:

Firmanın arka ofis sistemlerindeki bilgiler, sağlanabilecek ürünler, ürün temin zamanları ve daha detaylı bilgiler için pazarlama temsilcilerine gerçek zamanlı bilgileri ön ofis sistemlerinde sunabilen yazılımlardır.

 

Pazarlama içerik yönetimi sistemleri:

Bu sistemler aynı zamanda pazarlama ansiklopedisi sistemleri olarak da anılır. Bu kategorideki yazılımlar kurumun tamamında pazarlama için kullanılan içeriğe ulaşılmasını sağlar.

 
Benzer Yazılar:
Tedarik Zincirinin Gelişimi
Bs_MRP Download
Üretim Maliyetleri Nasıl Düşürülür

Yorum Yapın