Hepimizin hayali kendi özelliklerimizi ne iyi şekilde yansıtabileceğimiz, maddi ve manevi olarak beklentilerimizi tatmin edebilecek, geleceği parlak ve saygın bir iştir. Bu işe sahip olmak içinde belki onlarca görüşme yapıyorsanız ve bunların çoğundan eliniz boş dönüyorsanız ya o iş sizin özelliklerinize uygun değildir yada kendinizi tam olarak ifade edip olumlu izlenim bırakamıyorsunuzdur.

 Zaten özgeçmişiniz üzerinde yapılan ön inceleme sonucunda bir çok insanı eleyerek görüşmeye çağırıldıysanız yine kendi özelliklerinize yakın insanlarla yarışacaksınız demektir. Yani özellikleri birbirine yakın olan insanlar arasından bir yolunu bulup sıyrılmanız gerekecek. İşte iş görüşmesi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.
1) Özgeçmişinizde ki bilgiler doğru olmalıdır. Buna özellikle yabancı dil konusunda yanlış bilgi veren insanları örnek gösterebiliriz. Karşınızdaki insanın her an için size İngilizce mülakat yapma teklifi sunabileceğini unutmayın.
2) Dış görünüş her iş için çok önemlidir. Hizmet sektörü yada imalat sektörü fark etmez. Ben imalatcıyım gömlek takım elbise giymem gibi düşüncelerden uzaklaşıp karşınızdaki insana , kuruma, işe ve pozisyona saygınızı gösterin.
3) Soğuk kanlılık ve sakinlik çok önemlidir. Strese karşı dayanıklı olduğunu her durumun altından kalkabileceğinizi göstermelisiniz.
4) Çok konuşmak iyi değildir. İşle alakalı sorular sorun ancak görüşme yapanın karşıdaki insan olduğunu unutmayın.
5) İş hakkında sormak istediğiniz bir soru varmı sorusuna hayır cevabını verenlerin o işi sadece rüyalarında görebileceğini unutmayın.
6) Para ve özellikle mesai konularında soru sormaktan kaçının. Bu konuda soru sorulursa cevap vermeyi tercih edin.
7) İş görüşmesine gittiğiniz firma hakkında bilgi alın. Cirosu, yapısı, kaç kişi çalıştığı, ürün yada hizmet yelpazesi gibi konularda bilgi sahibi olun ve bunu görüşme esnasında konuşmalarınıza serpiştirin.
8) En önemli husus görüşmelerin sonudur aslında bunu unutmayın. Görüşmeden çıkarken o işi istediğinizi ve sizin vasıflarınızın o işi yapmaya müsait olduğunu sizi tercih edersede o insanı mahcup etmeyeceğiniz izlenimini verin.

 
Benzer Yazılar:
6 Sigma Nedir?
İş Etüdü Teknikleri
Erp nin Maliyet Etkisi

One Response “İş Görüşmesi Teknikleri”

  1. erkan 23 Haz 2009 14:20

    merhabalar ,,
    mersinde ikamet etmekteyim yeni bir işe girecegim özel birşirkette yönetici adayı olarak çalışmak için mersinde mülakat edildikten sonra istanbul a davet edildim yöneticilik testinden geçecekmişim veya görüşmem için ayrıntılı birbilgi verirmisiniz ,benimle ilgilendiginiz için sizlere teşekkür ederim.
    saygılarımla

Yorum Yapın