Tata nın yeni modeli Nano nun fabrika çıkış fiyatının 2500 dolar olacağı açıklandı. Tata grubu başkan yardımcısı Prakash Telang 2009′da piyasaya sunacakları nano modeliyle sektörün yeniden hareket kazanacağını söyledi. Nano nun doğru zamanda doğru bir araç olacağını söyleyen Teleng, 2008 başında petrol ve hammadde fiyatlarında ki artış nedeniyle sektörün büyük bir daralmaya girdiğini ancak petrol fiyatlarının yarıdan fazla düşmesine rağman sorunların çözülmemesi ile tek nedenin nedenin bunların olmadı piyasadaki likitide eksikliğinin yani sıcak para olmamasının olduğunu söyledi.

Üretim maliyetlerinin arttığı, talebin dibe vurmak üzere olduğu, kredi sıkıntılarının  yaşandığı kriz ortamında tüketicilerin lükse kaçmak ve otomobillerini değiştirmekten kaçındıklarını söyleyen Telang, maliyetleri arttıracak yüksek teknolojiler yerine düşük maliyetli daha mütevazi otomobillerin rabet göreceğini söyledi. Geniş kitlelere hitap edecek olan nano ile otomobil dünyasında bir çığır acmaya hazırlanan tata grubu otomobil tarihinin 4 üncü kez çığır acacak.

Tata Türkiye marka direktörü Cengiz Tiryakioğlu, nano nun avrupa piyasasına sunulacağı ilk ülkenin Türkiye olacağını ve Türkiye’de satış fiyatının 8000 ytl civarında olacağını açıkladı.

 
Benzer Yazılar:
Otomotiv Sektöründeki Durgunluk
Yalın Üretim ve Toyota Örneği
Kariyer Hedefinize Yön Verin

Yorum Yapın